Bebek Bezi Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bir bebeğin gelişiminde en önemli rol alan durumlardan bir tanesi, cildini tahriş etmeyecek ve içerisinde oldukça rahat edebileceği, uykusundan uyandıracak rahatsızlıklar vermeyen bezi kullanmanız olacaktır. Yeni anne ve baba sahibi olan bireyler her ürünün en iyisini ve kaliteli olanını kullanmak isteyeceklerdir.

Daha bebeğiniz doğmadan bile bebek bezlerinin en çok ihtiyaç duyulan ürün olduğu düşündüğünüz için depolayabilirsiniz. En doğru bebek bezi için dikkat edilmesi gerekilen kriterlerin arasında da doğru boy ve kiloya uygun bezleri tercih etmek olacaktır. Unutulmaması gereken hususlar ise bebeğin hızlı gelişiminden kaynaklanan her ay ve yaş için farklı ürünlerin kullanılmasıdır. Bundan dolayı bebek bezlerini toplu şekilde alırken bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Hem uygun hem de kaliteli ürün olmalıdır

Bebek bezlerini aldığınız zaman ürünün kaliteli olması herkes açısından dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. En pahalı ürünleri tercih etmek isteyebilirsiniz ancak bu ekonomik açıdan sizleri sıkıntıya sokabilir. En pahalı ürün en kaliteli ürünüdür düşüncesini bir kenara bırakarak en ucuz ürün en kalitesiz üründür düşüncesini de akıllara getirmemeniz gerekmektedir.

En ucuz bebek bezi arayan anne ve babalar için, hem uygun fiyatlı hem de kaliteli birçok ürün mevcuttur. Bir bezin kaliteli olduğunu anlamanız için ise o ürünün kalınlığının, emiciliğinin, hava almasının ve kokusuz ürün olmasının gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Bebek bezlerinin cinsiyetlere göre ayarlanan özellikleri bulunmaktadır. Kız veya erkek bebeğiniz için özel üretilen emicilik konumları farklı bulunan bebek bezleri mevcuttur. Satın alırken bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır.

Doğru beden seçimi yapılmalıdır

Bebeklik dönemi en hızlı gelişen ve büyüyen zaman dilimidir. Bu durumda sizler için bebek bezi alırken bebeğinizin kilo ve boyuna göre ürünlerde rahat edeceğini bilmeniz gerekmektedir. Bir örnek verilecek olursa Molfix yenidoğan ürününü bebeğiniz doğduğu andan itibaren kullanmanız gerekmektedir. Bu ürün aynı zamanda Molfix 1 olarak da satılmaktadır. Daha sonra bebeğiniz 3 ila 6 kg olduğunda Molfix 2 numaraya geçmeniz gerekecektir. Yani bir bebeğin gelişimini bebek bezlerinde yazan kg ayarları ile anlayabilirsiniz. Bu durumu siz tahmin edemeyebilirsiniz ve kilo ayarını hesaplayamayabilirsiniz. Bebek bezlerinin üzerindeki rakamlara göre bebeğinizin kilosuna uygun ürünleri tercih etmeniz oldukça kolaydır.

Bezin Hijyenik Olmasına Özen Gösterilmelidir

Genital bölge hijyeni her yaş için dikkat edilmesi gereken en önemli durumdur. Bundan dolayı bebeğinizin genital bölgesindeki hijyeni de siz sağlamak zorunda olduğunuzdan dolayı kesinlikle açık bez satın almamalısınız. En steril ürünü araştırarak bebeğiniz için en doğru olan bezi tercih etmeniz gerekmektedir. Bir kez kullanılan ürünü asla tekrardan kullanmamalısınız. Tek kullanımlık paketli bezler kullanarak, paketinden çıkarmış olduğunuz bezi herhangi bir yere koyup saklamamalısınız. Paketten alarak kullanmanız ya da temizliğinden emin olduğunuz noktalarda barındırdığınıza emin olarak dikkat etmeniz gerekmektedir.