Bilişim Teknolojileri Bölümü Nedir? Kaç puanla girilir ?

Bilginin pratik bir şekilde işlenmesini ve insanlar için faydalı hizmet biçimlerine dönüşmesini sağlayıcı bilgiye dayalı teknolojilere bilişim denir. Kamu ve özel sektör tarafından bilgi teknolojilerine yönelik yatırımların arttırılmasındaki temel hedef ve amaç, verimliliğin sağlanması ve rekabet gücü kazanmak. Bilgi teknolojilerinden yeteri kadar fayda sağlamayan kurum veya ülkelerin büyük ekonomiye sahip olması mümkün değildir. O nedenle bilgi teknolojisini tüketmek yerine üretmek çok daha önemli bir hususu ifade eder.

Bu programlardaki öğrenciler, şirketler, işletmeler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve devlet kurumları için yazılım tasarlamak ve onarmak için bilgisayar yazılımı ve sistemleri hakkındaki bilgilerini nasıl kullanacaklarını öğrenebilir.

Bilişim Teknolojileri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Mezunlar, zor bir şekilde resmileştirilmiş görevler, nesne ve süreç modelleri oluşturma, veri madenciliği, çok boyutlu verilerin dijital işlenmesi, uygulama için platformların ve araçların seçimi için gerçek zamanlı ve karar destek sistemleri için dağıtılmış bilgi sistemlerinin analiz edilmesi ve sentezlenmesi sorunlarını çözebilir.

Bilişim Teknolojileri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bu bölümün mezunları için iş olanakları tıpkı diğer bilişim sektörü bölümleri gibi oldukça fazladır. Mezunlar;

  • Yazılım Şirketlerinde,
  • Özel ve Devlet Bankalarında,
  • Kurumsal Ağ Sağlayıcı Firmaları,
  • Yapay Zekâ Şirketleri,
  • Oyun Firmaları,
  • Kurumsal Şirketlerde

Başta olmak üzere birçok alanda çalışabilirler. Tüm bunların haricinde siber güvenlik alanında ilerleme de kaydedebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.