Docker Güvenilir mi, uygulamalarım ne kadar güvenli olacak?

DOCKER

Nedir?

     Docker, yazılım geliştiriciler ve sistemciler için geliştirilen açık kaynaklı bir sanallaştırma platformudur. Docker ile Linux, Windows ve MacOSX üzerinde Linux ve Windows sanal containerler (makineler) çalıştırabilirsiniz. Bu platform sayesinde web sistemlerinin kurulumunu, testini ve dağıtımını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ne İşe Yarar?

Docker, yazılımların kurulmuş halinin imajını (.iso DVD imajı gibi) alıp tekrar kullanılabilir hale getiriyor. İsterseniz bu imajı bir kere oluşturup istediğiniz sunuculara gönderirsiniz, isterseniz her sunucuda sıfırdan imaj oluşturursunuz. Dockerfile adı verilen talimat dosyalarına bakarak her sunucu aynı imajı yeniden inşa edebilir. Bu sayede manuel müdahaleye gerek kalmaz.

Bir diğer güzel özelliği ise Dockerfile ve imajların geliştirilebilir olması. Talimatlara birkaç adım daha eklemek isterseniz önceki komutları tekrardan vermek yerine kaldığı en son yerden devam ediyor. Bu da zaman kazandırıyor.

Docker Güvenilir mi, uygulamalarım ne kadar güvenli olacak?

Docker güvenlik konusunda yazılımsal çözümleri bulunmaktadır. Konteynır içerisinde çalışan bir uygulama başka bir uygulamayı aksi bir kural olmadıkça göremez etkileyemezler. Konteynırların tek bir işletim sisteminde çalışması, akıllara güvenlik sorununu getirmektedir.

Güvenlik konusunda Docker sanallaştırma sistemlerinin bir adım gerisinde olsa da bu teknoloji yakın zamanda gelişeceği ve daha güvenilir bir hale geleceğini söylemeliyiz. Güvenlik unsurları dışında gerek kaynak paylaşımı ve kullanımı gerekse yapı bakımından tercih edilecektir. Platformun açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması gelecek için soru işaretlerini kafanızdan kaldıracaktır.