Elektrikli Araç Şarj Ünitelerindeki Bileşenler Nelerdir?

Doğada bulunan sınırlı enerji kaynaklarının gittikçe azaldığı herkes tarafından bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Durum böyle olunca dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. İlk elektrikli taşıt 1835 yılında icat edilen bir lokomotiftir. 2008 yılında ise elektrikle çalışan araba piyasaya sunulmuştur. Yaygın olarak kullanılmaya başlanması şarj istasyonu fikrini ortaya çıkarmıştır.

Elektrikli araç şarj sistemleri üstün teknolojik bir zeka ile üretilirse uzun yıllar kullanılabilecek durumdadır. Kurum veya bireysel olarak satın alabileceğiniz şarj üniteleri konusunda Ekonomik şarj, sizlere verdiği kaliteli ürün garantisine ek olarak müşteri çözüm odaklı politikasıyla en iyi hizmeti sunar.

Ekonomik Şarj Şirket Politikası

Günümüzde araç satışlarının %3 lük kısmını oluşturan elektrikli arabalar, elektrikli araç şarj istasyonu talebini doğurmuştur. Ülkedeki bu ihtiyacı sezen Ekonomik şarj firması hiç vakit kaybetmeden, korumalı istasyonlar ile piyasada yerini almıştır. İnternet sitesi veya mobil uygulama üzerinden kayıt işlemlerini yaparak iletişim sağlanabilir. Telefon aracılığı ile müşteri temsilcisine bağlanarak da detaylı bilgi alınabilir. Ekonomik şarj firması, piyasa göz önüne alındığında uygun ücret politikasıyla kullanıcılar için tercih sebebi oluyor.

Elektrikli Araç Şarj Üniteleri Yapısı ve Bileşenleri

Boyutları, benzin istasyonları ile karşılaştırıldığında oldukça küçük ölçekli sayılabilecek elektrikli araç şarj istasyonları, naif tasarımına rağmen güçlü sistemiyle dikkat çekiyor. Hava kirliliğine neden olmaması ve daha az tehlike arz etmesi ise ekstra özellikleri arasındadır.

İstasyonu oluşturan parçaların hepsi birleşen olarak adlandırılır. Ekonomik şarj elektrikli araç şarj istasyonu aşağıdaki parça ve bağlantıların bütününden oluşur;

  • Bağlantı sağlama aracı
  • Güç birikimi için ihtiyaca yönelik amper seviyesinde batarya
  • İletişimi sağlayan ve yazılımı içerisinde bulunduran dokunmatik ekranı/kartı
  • İsteğe bağlı seçilip üretilen şarj prizi
  • Ünitenin güvenliğini sağlaması amacıyla takılan koruyucu kapak
  • Enerji yenilenebilmesini mümkün kılan enerji panelleri

Elektrikli araç şarj üniteleri duvar ve ayakta modelleriyle kullanım alanına uygun tercih edilebilir. Belirlenen standardizasyonda, dış mekan koşullarına uyum sağlayabilecek şekilde üretilir.

Bataryanın Çeşitlendirilmesi

Araçların amper ihtiyacına uygun güç salınımı gerekmektedir. Bu yüzden araç şarj istasyonlarında farklı amper bataryalar kullanılır. Tek faz 16 amper yanında 3 fazlı 32 amperlik seviyeye kadar artış gösterebilir. Bu sayede araç modellerine göre değişik güç ve sürelerde dolum yapılır.

Şarj Prizlerinin Seçim Farklılıkları

Üretilen elektrikleri araç şarj üniteleri, Tip2 ve Mod3 olmak üzere iki tip priz seçeneğine sahiptir. Fazla sayıda aracın şarj edilebilmesi için ise çok sayıda girişli üretilebilir. Bu farklar elektrikli araç şarj istasyonu fiyatları açısından devasa değişiklikler göstermez.

Koruyucu Kapak ve Kilit Mekanizması

Dışardan gelebilecek bütün tehlikelere karşı akıllı tip şarj ünitesinde manyetik kilit sistemi bulunmaktadır. Ancak kart okuyucunun onayı olduğu takdirde açılabilecek kapak, elektrikli araç şarj istasyonu için bir güvenlik sistemi oluşturur.