Geleceğin Teknolojileri Nelerdir ?

      Hepimizin bildiği gibi de teknoloji yorulmadan, dinlenmeden kısacası hiç durmadan son sürat değişmeye ve gelişmeye devam etmekte.  Bu teknolojiler, birçok bilim kurgu filminde olağanüstü şekilde anılsa da aslında yakın gelecekte duymaya alışkın olacağımız kesin gibi.

Elektrikli arabalar

Günümüz içten yanmalı motorların aksine sadece elektrikle çalışan daha basit motorlar üretilecek ve tüm dünya bu arabaları kullanacak. Şimdiden Elon Musk’ın başında bulunduğu Tesla elektrikli arabaları ile adından söz ettiriyor. Elektrikli arabaların gelecekte kullanılma sebeplerine gelecek olursak, fosil yakıtların yakın gelecekte tükenecek olması ve bu tarz içten yanmalı motorların hava ve gürültü kirliliğine sebep olması diyebiliriz. Bu yüzden elektrikli arabalar da geleceğin teknolojileri içinde.

3 Boyutlu yazıcılar (3D Printer)

     3 boyutlu yazıcılar da geleceğin teknolojileri arasında. Şimdiden bu yazıcılarla her türlü cisim üretilmeye başlandı bile. 3 boyutlu yazıcının çalışma mantığı, bilgisayarda çizilen 3 boyutlu tasarımın, tarayıcıya aktarılarak, tarayıcının içerisinde bulunan plastik, metal gibi malzemelerin bu tasarıma göre katmanlar halinde üst üste koyulması ile cisimlerin ortaya çıkmasıdır. Tabi içerisinde cisimlerin şekilleri için hareketli parçalar ve elektronik devreler bulunmakta.

Tam otonom araçlar

     Otonom kendi kendine çalışan demektir. Yani bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz direksiyonu olmayan, sürücüsüz otomobiller gelecekte bizimle birlikte olacak. Yukarıda bahsettiğimiz Tesla’nın elektrikli arabalarında şu an yarı otonom sürüş özelliği bulunmakta.