Güneş Paneli Fiyatları Ülkemizde Ne Düzeydedir?

Güneş panelleri tüm dünyada popüler hale gelmiş kullanılan bir enerji kaynağı olması yanı sıra fiyatları da günden güne azaldı.

Güneş Panelinin Geçmiş Senelerdeki Fiyat Düzeyi

İnsanlar gün geçtikçe yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltilmiştir. Bunun asıl sebebi olarak diğer enerji kaynaklarının tükenmek üzere olması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ise sürekli kullanabilir olması söylenebilir. Eskiden kullanılan yenilenemeyen enerji kaynaklarında kömür gibi enerji kaynakları çok kullanılıyordu ve teknolojinin gelişimiyle birlikte güneş enerjisini kullanılmayı yeni keşfeden insanlık için oldukça maliyetliydi.

Bu yüzden daha çok zengin kesimler faydalanabiliyordu. Ülkemizde ise Güneş enerjinin yaygınlaşması son yıllarda gerçekleşirken keşfi 100 yıl öncesine dayanıyordu. Henüz 2000 yıllarında Uzay Savunma ve Sanayi teknolojilerinde kullanıldı.

Daha sonra Almanya’nın öncülüğünde güneş panelleri giderek evlerde ve iş yerlerinde kullanılmaya başlandı. 1970 yıllarında güneş paneli fiyatları oldukça yüksekti. Her 1000w bir güneş paneli 76 bin dolarlık bir maliyete sahipti.

Güneş Panelinin Şimdiki Fiyat Düzeyi

Güneş paneli fiyatlarında özellikle 2000 yıllarından sonra oldukça düşüş yaşandığı için insanlar tarafından daha çok tercih edildi. Hatta son 10 yıla bakıldığında bile oldukça güzel bir tabloyla karşılaşıldı. 2009 yılından bu yana maliyeti %80 oranında azaldı. 2015 yılına bakıldığında 1000w bir güneş paneli yaklaşık olarak 600 dolar maliyete sahipken günümüzdeki maliyeti 300 dolar civarına mal edilir.

Dünyada Güneş Panellerinin Kullanımı

Dünya ülkelerinin her birinde eskiye göre daha çok yenilenebilir enerji kaynaklarına talebin artması güneş panellerinin daha da geliştirilip üretilmesini hızlandırmıştır. Özellikle Amerika ve Almanya’da tükenmeye yakın ya da tükenmiş eski enerji kaynaklarından dolayı güneş panellerine talep artmasıyla üretim için birçok fabrika kuruldu. Üretilen çeşitlerde ise en çok kullanılan monokristal güneş paneli ve polikristal güneş panelleriydi.

Türkiye’de Güneş Panellerinin Fiyatları

Türkiye’de panel fiyatları diğer ülkelerdeki panel fiyatlarına göre farklılık gösterir. Bunun sebebi olarak Türkiye’de birçok üretici, güneş panellerinin üretimi için gerekli malzemelerin çoğunu yurt dışından tedarik ettiği için maliyeti daha yüksektir.

2015 senesinden bu yana yerli üreticilerin sayısı arttırıldı ve yurt dışından tedarik edilen ürünlere ek vergi getirildi. Bu yüzden üreticiler gerekli malzemeleri de Türkiye’de üretmeye başladılar. Ülkemizde özellikle Bursa ili ve ilçelerinde güneş panellerinin üretimi arttırıldı ve fiyatları da eski duruma göre uygun hale geldi.

Bursa güneş enerjisi üretiminde merkezi hale geldi. Hatta farklı illerdeki birçok müşteriler bile Bursa’dan sipariş verip kullanmaya başladıklarında geri dönüş yapıp güneş panellerinden çok memnun olduklarını ilettiler.

Güneş Panellerinde Akıllı İnventer Kullanımı Ve Fiyat Düzeyi

Akıllı inverter, enerji tasarrufunu sağlamak için devrelerdeki frekans ayarını düzenler. Alternatif akımı doğru akıma, doğru akımı da alternatif akıma çevirebilir ve 3 fazlı çalışma sistemine sahip olup gerilim ve frekansı düzgün bir şekilde düzenleyen teknolojik cihazdır. İnverterler enerji üretemez ve akülerden yararlanır. Bu teknolojik sistem evlerde, çalışılan yerlerde güvenli bir şekilde elektrik kullanımını sağlar. Akıllı inverter fiyatlarıgücüne ve modeline göre değişme gösterip yaklaşık olarak 1000w bir akıllı inverter 1200-1800 Türk lirası aralığındadır.