İnternet Hızımız Dünyadaki Diğer Ülkelere Göre Ne Düzeyde

İnternet ile çok geç kalmadan tanışan Türkiye, bu alanda yatırımlara hızlı başlamasına rağmen, kendine denk olarak düşündüğü ülkelere göre bu alanda maalesef geride kalmış durumda. Türkiye’de milyonlarca internet kullanıcısı, hız problemi yaşadıkları gerekçesi ile şikayetçi.

Türkiye’de İnternet Hız Problemi

Türkiye’nin internet ile imtihanı, bundan 20 yıl öncesine dayanıyor. Aslında daha uzun bir süredir internetimiz var. Ancak, altyapı ve gerekli yatırımların geç atılması neticesinde, internetin yayılmaya başladığı ilk yılları Milenyum yani 2000 sonrasında incelemekte fayda var. Her 10 kullanıcıdan 7’sinin hala hız problemi şikayeti yaşaması, Türkiye’nin bu alanda yeteri kadar hızlı internet sağlayamadığını ve gerekli altyapıyı henüz sağlamadığını gösteriyor.

İnternet hızından memnun olmayanlar, hız testi işlemlerini yeni bir çözüm olan Hiztesti.Online sayfasından yapabilirler. Sağlıklı bir sonuç veren ve var olan internetiniz ile neler yapabileceğinizi göz önüne seren Hiztesti.Online, ev interneti ve mobil hız testi yapabileceğiniz bir altyapıya sahip.

Türkiye’de İnternet Alt Yapısı

Türkiye’nin internet altyapısı henüz gerekli noktalara ulaşabilmiş değil. Mevcut altyapının fiber ile desteklenmesi üzerine birçok internet servis sağlayıcı, internet hızlarının ultra yüksek olduğuna dair reklam yayınlasalar da bu reklamlar gerçeği yansıtmıyor. Türkiye, dünyanın gelişmiş ülkelerinin kullandığı internet hızından ortalama %60 ile %80 oranlarında daha yavaş internet kullanıyor. Üstelik tek sorun yavaşlık da değil. Kullanıcı yapısını desteklemeyen altyapı, yoğun kopmalara, internete kota uygulanmasına ve bu internet hizmetinin dahi uçuk fiyatlara pazarlanmasına sebep oluyor. Türkiye’de ortalama sabit internet hızı, 7 Mbps olarak ölçülüyor.

Türkiye İnternet Hızında Kaçıncı?

Dünya genelinde yapılan ve her yıl değerlendirilen altyapı ve internet hızı derecelendirmesinde, Türkiye orta sıralarda bulunan yerini kaybetti. Ortalama 150 ülke üzerinden yapılan bu tür değerlendirmelerde, orta sıranın 60-70. sıra bandında olduğu düşünülürse, Türkiye gibi bir ülkeye bu tür bir sıralamanın yakışmadığı gerçek. Son yapılan sıralamalarda ise durum daha da vahim. Sıralamada Kenya’nın dahi gerisinde kalan Türkiye, bu yıl itibari ile sabit internet sıralamasında 100. basamağın da altında kaldı.

Türkiye’de ortalama internet hızı 4 Mbps, bu konuda lider ülkeler ise Amerika, Avrupa ve Doğu Asya ülkeleri. Sıralamanın tepesinde bulunan Güney Kore, 52.4 Mbps bağlantı hızı ile internet hızında Türkiye’yi 13’e katlamış durumda.

Mobil İnternet’te Türkiye

Mobil internette durum biraz daha iyidir. Türkiye sabit internet hızında problem yaşamaya devam ede dursun, mobil internette ise 17.1 Mbps ile dünyada 30’lu sıralarda yer alıyor. Bu durumu daha iyi anlamak adına evlerinizde bulunan sabit interneti Hiztesti.Online ile ölçümleyip, hemen ardından mobil internet ile de aynı testi yaparak farkı gözlemleyebilirsiniz.

Hız Testi Ölçümü
İnternetiniz yavaşsa ya da kopuyorsa, siz de bu durumdan şikayetçiyseniz, Hiztesti.Online ile hem kullandığınız sabit TTnet hız testi, Superonline ya da hız testi Uydunet hem de mobil internet için hız testi Vodafone hızlarını ölçebilirsiniz. Hıztesti.Online, sizlere İndirme, Yükleme hızlarınızı, Ping ve Jitter verilerinizi sadece 30 saniye içerisinde belirtiyor.

Satın aldığınız internet paketinin doğru verileri verip vermediğini, internet yavaşlığı sorununuzun teyidi için kullanabileceğiniz Hiztesti.Online, internet servis sağlayıcınıza doğru veriler ile başvurmanıza da olanak sağlar. Siz de Hiztesti.Online kullanın, internet servis sağlayıcıların eksiklerini tespit edip, kopma ve yavaşlık karşısında önleminizi alın.