Kilitli Yaprak Turnike Sistemlerine Yakından Bakış

Turnike sistemleri ülkemizde birçok farklı yerde kullanılıyor. Bu sistemlerin genel olarak güvenliğin sağlanması amacıyla kullanılırlar. Ülkemizde güvenlik tedbirlerinin artırılmasıyla amacıyla birçok yerde çeşitli türlerde turnikeler kullanılmaktadır. Metrolarda, okul girişlerinde, yemekhanelerde, çeşitli kurumlara girişlerde turnikeler kullanılmaktadır. Geçişlerin kontrol altında tutulması, iş giriş ve çıkışlarında rapor alınması gibi durumlarda kullanılabilirler.

Turnikelerin çeşitli türleri mevcuttur. Kullanılış amacına göre çeşitli türlerde olabilirler. Ülkemizde farklı turnike sistemi firmaları mevcut olup ülkemizde imalatı mevcuttur.

Turnike Çeşitleri

Turnike sistemleri arasında en bilineni market turnikeleri olarak bilinir. Bu turnikeler marketlerde giriş ve çıkışların denetlenmesi ve malların çalınması durumunun engellenmesi için konulur.

Market bariyer sistemleri sayesinde marketlerden malların çalınması engellenir. Aynı zamanda da müşteriler sıraya sokularak yığılma olması engellenir.

Türkiye’de Turnike Firmaları

Ülkemizde turnike firmaları arasında en bilinenlerden biri de End System markasıdır. Marka turnike, bariyer ve geçiş sistemleri imalatında en önemli firmalar arasında yer alıyor. Kaliteli turnike ve geçiş sistemleri satın almak isteyenler gönül rahatlığı ile bu markanın mallarını tercih edebilirler.

Firmanın özellikle kelebek döner turnike çeşitlerinde ülkemizde popüler olduğu bilinmektedir. Bu turnikeler genel olarak marketlerde, yemekhanelerde kullanılır. Bu turnikeler yalnızca bir yönden geçişe izin verir. Diğer yönden geçiş yapılmasına izin vermez. Bu turnike sayesinde müşterilerin herhangi bir mal alıp turnikeden geri çıkmalarını engeller. Aynı şey yemekhaneler için de geçerlidir.

Kilitli Yaprak Turnike Sistemleri Hakkında

Yaprak turnike sistemleri çeşitli türlerde olabiliyorlar. Burada bunların bazı özelliklerinden bahsedeceğiz. Yaprak turnikeler çift açılır kapılı ya da tek kapılı olabiliyorlar. İşlevin genişliğine göre kapı çift sayıda olabilir.

Bu turnikelerde genel olarak herhangi bir elektronik aksam bulunmaz. Bu kapılar insanların hareketleriyle açılırlar. İnsanlar geçtikten sonra hemen kapanır. Herhangi bir elektronik aksam kullanılmadığından elektrik sarfiyatı olmaz. Ayrıca bir elektronik aksam hazırlanması da gerekmez.

Yaprak turnike sisteminde manuel kilit de mevcuttur. İstenirse bir anahtar tarafından kilitlenebilirler. Kol bitiminde mevcut olan dikme sayesinde kolayca kilitleme işlemi yapılabilir.

Kilitli Yaprak Turnike Özellikleri

Genel olarak paslanmaz çelik malzemelerden üretilen turnikeler standart boylara sahiptir. Kolla beraber yaklaşık 90 cm genişliğe sahiptir. Bu da insanların geçmesi için rahat bir genişlik olarak kabul edilebilir. Turnike bir yönden geçişe izin vermekte diğer yönden geçişe izin vermemektedir. İstenirse giriş yönü değiştirilebilir. Giriş yönüne göre sağ ya da sol taraftan açılabilmesini sağlamaktadır.

End System firması tarafından turnikelerin satış işlemleri gerçekleştiriliyor. End System firması turnikeler yalnızca satış işlemlerini gerçekleştirmiyor. Aynı zamanda da turnikelerin bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştiriyor. Sürekli servis ve yedek parça desteği tüm müşterilere sağlanmaktadır. End System firması müşterilerinin memnuniyetlerini göz önünde bulundurarak her türlü sorunlarını halletmektedir.