Kompozit Pencerelerin Avantajları Nelerdir?

Öteki pencere sistemlerine nazaran hep bir adım önde ve daha sık tercih konusu olan ahşap kompozit pencere sistemlerinin, genel itibariyle kullanan kişilerin memnun kaldığı ürünleri bünyesinde barındırdığı anlaşılmaktadır. Bahsi geçen bu tip pencerelerin ayırt edilebilir özellikleri incelendiği takdirde bu pencere sistemlerinin neden daha çok tercih edildiği idrak edilebilmektedir.

Kompozit Pencere Sistemleri Nedir?

Geleneksel olarak kullanılan natürel ahşap malzeme, son teknoloji ile bir araya getirilerek çağımızın modern alüminyum doğrama sistemleri ile bütünleştirildi.

Bu bütünleşme neticesinde ise kompozit pencere sistemleri meydana gelmiştir;

  • Mekanın iç kısmında ise masif meşe, kiraz ve ceviz tercihleri gibi kullanım olanakları sunulmuştur. Kompozit pencereler her bir bireyin kendi beğeni ve arzularına uygun olacak biçimde profil şekli ve cila tarzlarıyla sunulmaktadır.
  • Kompozit pencerelerde yer alan ahşap malzemeli yüzeyler özel olarak uygulanmakta olan bir teknik vasıtasıyla taşıyıcı durumunda olan alüminyum profillere entegre edilebilmektedir.
  • Bu hususta alüminyum profil sistemlerinin dış koşullara göre çok daha iyi bir emniyet niteliğinin olduğu görülebilmektedir.

Bununla birlikte zengin aksesuar ve sızdırmalık yapısının da yer aldığı belirtilmektedir.

Çevreci Ahşap Alüminyum Malzeme Avantajı

Ahşap alüminyum malzemenin üretildiği esnada kullanımına devam edilen malzemelerin tamamı geri dönüşüme uyumlu olacak şekilde üretilirken aynı anda hem doğa dostu hem de çevreci olma özellikleri bulunmaktadır. Bu hususta geri dönüşüm esnasında da yüzde 95 oranında enerji tasarrufu kazandırabildiği de görülebilmektedir.

Alüminyum malzeme kullanılarak üretilen malzemelerin geri dönüşümü esnasında 80 milyon ton sera gazı emisyonundan da tasarruf sağlandığı ifade edilmektedir. Bu sebeple içerisinde kurşun ve cıva benzeri kanserojen, zehirli olan maddeler barındırmaktadır.

Isı Yalıtımında Başarılı Olma Avantajı

Ahşap alüminyum pencere sistemlerinin bir başka dikkat çekici özelliği olarak ise; bilhassa ısı yalıtımının gerçekleştirildiği aşamada büyük oranda başarılı bir biçimde bu ısı yalıtımının gerçekleştirilmesine olanak sağlamasıdır. Normal şartlarda alüminyum her ne kadar ısı yalıtımı konusunda uygun bir materyal sayılmasa da ahşap ile bütünleştiği takdirde alüminyum profiller termal olarak bölünmekte ve tercih edilen son teknoloji üretimle birlikte ısı yalıtımına uyumlu hale gelmektedir. Isı yalıtımına uyumlu olmasıysa olumsuz hava şartları hususunda avantaj kazandırarak, gerek içerisinin gerekse dışarısının ısı ve sıcaklık durumlarının balans halinde kalmasına yardımcı olmaktadır.

Farklı Renk ve Yüzey Seçenekleri Avantajı

Alüminyum malzeme kullanılarak üretilen ahşap pencere sistemlerinin en mühim özelliklerinden biri de; değişik renk ve yüzey tercihlerini bir arada sunmasıdır. Bu değişik yüzey ve renk seçeneklerinin birlikte sunulması dolayısıyla her bir müşteri kendi zevk ve tercihlerine uygun olacak biçimde seçimler yapabilmektedir. Metalin doğal rengi ise müşterilerde genel anlamda bir kalite hissiyatı meydana getirmektedir. Bu hususta tasarılara estetik bir görüntü kazandırılması da mümkün olabilmektedir.