Monokristal Güneş Panellerinin Diğer Panellerden Farkları

Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş panelleri, en basit anlatımıyla güneşten gelen ışınları, enerjiyi absorbe eder ve sonucunda elektrik üretir. Birkaç çeşit güneş paneli çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi monokristal güneş enerji panelidir.

Monokristal Güneş paneli, paneller arasındaki en verimli sonuçları elde ettiren bir paneldir. Küçük alanlarda dahi maksimum enerji vererek optimum faydayı sağlar. Bu panellerin dayanıklılığı üretildiği silikondan kaynaklıdır. Tek silikon kristalinden yapılmış bir panel olmasının sağladığı fayda ortalama %24 oranındadır. Orana bakıldığında piyasada mevcut güneş panellerinin oldukça üzerinde verimliliğe ulaşmıştır.

Monokristal güneş paneli, güneş hücreleri yapmak için silikon ve çubuk halinde şekillendirilmektedir ayrıca dilimlere bölünmüş haldedir. Tek bir silikona sahip olduğu için ismi de monokristal olarak adlandırılmıştır. Temelinde tek bir kristal olduğu için daha rahat elektron hareketine imkân sağlar ve enerji üretiminde daha büyük alternatif oluşturur.

Monokristal güneş paneli ile diğer paneller arasındaki fiyat farkı

Monokristal güneş panelinin kullanım ömrü ve elektrik üretimi daha uzun olmasından dolayı daha iyi bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Sıcak iklime sahip yerlerdeki enerji verimlilikleri üst seviyede olduğundan daha tercih edilir duruma gelmiştir. Dolayısıyla monokristal enerji panelleinin fiyatı diğer çeşitlere göre örneğin Polikristal modellere göre daha pahalı seyirde seyredecektir.

Kullanmak istediğiniz yerde bir uzman görüşü alarak hangi paneli tercih etmeniz gerektiğini öğrenmeniz size tasarrufu sağlayacaktır.

Monokristal güneş panelleri nasıl ayırt edilir?

Monokristal güneş panelleri, polikristal panellere göre daha yüksek verime sahiptir. Bu da daha fazla elektrik enerjisi anlamını taşımaktadır. Diğer bir yönden ayırt edilmesi amacıyla, monokristal paneller genellikle siyah renk üretilirken, polikristal paneller çoğunlukla mavi renk üretilmektedir.

Panelleri ayırt etmek için renklerin dışında başka özellikler de vardır. Monokristal güneş panelinin arka yüzeyi düz bir yapıdadır. Polikristal panellerde ise arka yüzey dalgalı bir şekildedir. İki panelde kullanılsa da verimlilik monokristal güneş panelinde daha olumlu sonuçlanmaktadır. Panel seçimi yaparken bütçeye, uygulama alanına ve kişisel tercihleri göz önünde bulundurmalısınız.

Monokristal paneller nasıl elektrik üretir?

Monokristal güneş paneli, sinüs inverterlar aracılğıyla elektriği üretir. Duyulan ihtiyaca göre tam sinüs ve ya modifiye sinüs inverter, seçenekleriyle elektrik üretimi sağlanmaktadır. Tam sinüs inverter, sinüs dalgası üretirken, modifiye sinüs inverter ise kare dalga üretmektedir. Tam sinüs inverterler şebeke frekansına en yakın AC çıkışı vermektedir. Bu nedenle motorlu güçlerde, demeraj akımı yüksek olan cihazlar tercih edilmesi planlanıyorsa tam sinüs inverter daha doğru kullanım olacaktır.

İnverterlar, genel olarak güneş panelleri sayesinde elde edilen enerjiyi, elektrik enerjisine dönüştürebildiklerinden tercih edilen modüller arasında birinci sırada yer alır.

Tam sinüs inverterler sayesinde sinüs dalga, şebeke elektriğinde kullanılan en yakın elektriği üretir. Motorlu cihaz pompa, buzdolabı, elektrikli süpürge vb cihazlar kullanılmak isteniyorsa tam sinüs inverter kullanılmalıdır.

En büyük kullanım alanı olan güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi enerji kaynakları doğru akım üretmektedir. Üretilen bu doğru akım akülerde depolanmaktadır. Ev işlerinde kullanılan elektrik 220 volt olduğu için genellikle buzdolabı, televizyon, aydınlatma gibi yüksek demerajlı ürünlerdir. Bunun için güneş enerjisi sistemlerinde akülerde depolanan doğru akım elektrik inverter ile 220 volt elektriğe dönüştürülmektedir. Yüksek demerajlı ürün kullanımlarında ve motorlu cihazlarda tam sinüs inverter kullanımı önerilmektedir. Tam sinüs inverterda doğru güç seçimi yapıldığında ev beyaz eşya gruplarını ve klima gibi cihazları çalıştırabilirsiniz.

Tam sinüs inverter fiyatları, kapasitelerine göre değişmekle birlikte modifiye invertera göre daha pahalıdır.

Modifiye sinüs inverter, güneş paneli tarafından üretilen enerjiyi kullanabileceğiniz elektriğe çeviren bir inverter grubudur. Bu sistem her türlü aşınmaya, aşırı ısıya dayanıklıdır. Gürültüye neden olmazlar. Motorlu cihaz kullananların tercih ettiği inverter grubunda, düşük KW yüzünden çalıştırlamayacak cihazlara takviye yaparak tam verimli bir çalışma alanı sunar.

Ekonomik solar sitesinden güneş panelleri, yenilenebilir enerji kaynakları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.