Siber Saldırı Nedir? Siber Saldırıdan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Siber Saldırı Nedir?

Siber saldırı; bilgisayar ve İnternet alanında uzman kişiler tarafından devlet, polis, jandarma, banka veya şahısların bilgisayar sistemlerine, hesaplarına zarar vermek amacıyla gerçekleştirilen bir çeşit elektronik saldırı biçimidir. Siber saldırı sonucunda ele geçirilen hesaplardaki bilgiler deşifre edilebilir, önemli bilgiler (kredi kartı bilgiler, hesap bilgileri, ülke güvenliği için gerekli bilgiler) zararlı kişilerce ele geçirilebilmektedir.

Siber Saldırı Nasıl Yapılır?

Siber saldırı çok çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Solucanlar, trojenler, virüs indirmesine olanak tanıyan sahte e-postalar ve çeşitli yöntemlerle her gün yüz binlerce siber saldırı gerçekleştirilmektedir. Siber saldırıların sonuçları tahmin ettiğimizden de büyük olabilir.

Siber Saldırılardan Nasıl Korunulur?

Aşağıda doğrudan size, bilgisayarınıza veya ailenize yapılabilecek siber saldırıları önlemek için yardımcı olacak olan birkaç ipucu verilmiştir:

  • Bilgisayarınıza ve cep telefonları gibi Web’ e erişimi olan diğer aygıtlara fiziksel erişim konusunda tetikte olun. Siber takipçiler, kurbanlarını izlemek için yazılım ve donanım aygıtları kullanır (bazen siz farkında bile olmadan bilgisayarınız arkasına takılıdır).
  • Bilgisayardan uzaklaştığınızda her zaman bilgisayar programlarındaki oturumunuzu kapatın ve parolalı bir ekran koruyucu kullanın. Aynı durum cep telefonları için de geçerlidir. Çocuklarınız ve eşiniz de aynı iyi alışkanlıkları geliştirmelidir.
  • İyi parola yönetimi ve güvenliği konusunda alıştırma yapın. Parolalarınızı hiçbir zaman başkalarıyla paylaşmayın. Ayrıca parolalarınızı sık sık değiştirmeyi unutmayın! Bu çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.