Türkiye’de En Çok Yağmur Alan Yerler Neresidir

Orta kuşak ikliminde yer alan Türkiye sahip olduğu jeopolitik konumu, fiziki ve coğrafi bölgeleri başta olmak üzere; şehirlerinin ve buralara bağlı ilçe merkezlerinin hava durum raporlarında farklılıklar ön plana çıkmaktadır. Ülke olarak 7 farklı bölgeye sahip olan Türkiye her bir bölgesinde farklı iklim tiplerinin yaşanmasına sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak bazı bölgeler fazla yağış alırken, bazı bölgeler hava sıcaklığının yüksek olmasına bağlı kurak bir iklime sahiptir.

Başkent Ankara haftalık hava durumu gibi verilerin ortaya çıkarılmasında şehirlerin içinde yer aldığı bölgelerin iklim farklılıkları göz önünde bulundurmaktadır. Bölgelerin sahip olduğu iklim değerleri ışığında hava durum tahminleri çeşitli kurumlar tarafından yapılabilmektedir.

Hava durum tahminlerinin alanında yer alan yağış farklılıkları konusuna bakıldığında ülkemizin Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri en fazla yağış alan bölgeler arasındadır. Her iki bölgenin de denize yakın olması iç kesimlerine doğru dağlık alanlara sahip olmasından dolayı hava kütleleri bu bölgelerde yıllık bazı olarak çok fazla yağış bırakmaktadır.

Hava tahmin verileri ışığında Çankaya saatlik hava durumu gibi ilçe bazlı bilgilerin dahi kolaylıkla yapılabildiğini belirtmek gerekir. Karadeniz ve Akdeniz bölgelerindeki yağış miktarlarına bağlı olarak iklimin hava sıcaklıklarını da önemli oranda etkilediğini söylemek gerekir. Karadeniz bölgesi sıcaklık bakımından Akdeniz bölgesine göre daha düşük olsa da ülke olarak Türkiye yıllık bazda 10 ay gibi uzun bir dönem güneş alabilmektedir.

Hava Durum Tahminlerini Öğrenmek Çok Kolay!

Dijital platformlar üzerinde yer alan birçok web sitesi kullanıcılarına faydalı bilgiler aktarmaktadır. Sadece sosyal medya ve alışverişten ibaret olmayan online dünyası birçok kullanıcısına haber, spor, yararlı bilgiler ve hava tahmin gibi verileri de aktarmaktadır. 7’den 70’e herkesin merak ettiği konular arasında yer alan hava durum tahminleri artık kullanıcıların talepleri doğrultusunda anlık, saatlik, günlük, 5 günlük, haftalık ve daha uzun dönemli olarak aktarılabilmektedir.

Şanlıurfa 5 günlük hava durumu tahminini merak eden web kullanıcıları için MGM başta olmak üzere birçok internet platformu doğru ve güvenilir veriler ışığında ülkemizin tüm şehirlerine ait bilgileri aktarabilmektedir.

Dijital platform üzerinde hava durum verilerini aktaran web siteleri kendi kullanıcıları için doğrudan konum bilgilerine ihtiyaç duydukları gibi bunun yanında ekranda yer alan arama motorları sayesinde diledikleri şehir, ilçe, merkez ve semtlerin doğrudan hava durum verilerine sahip olabilirler. Gelişen teknolojiler ışığında doğru ve kaliteli hava tahmin raporları siz değerleri vatandaşlarımıza ve firma sahiplerine aktarılmaktadır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından aktarılan verileri doğru ve güvenilir bir şekilde siz değerli müşterilerine aktaran havanasil.online platformu artık bir tık kadar yanınızda. Bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar üzerinden internete bağlamak suretiyle, ister evinizde isterseniz dilediğiniz mekanda Türkiye’nin her bir yeri için hava durum bilgilerine ulaşabilirsiniz.