UV Sterilizasyon İşleminin Tüm Aşamaları

Koronavirüsle hayatımıza giren ultraviyole ışınlarının nerelerde ve nasıl kullanıldıklarını sıkça duymaya başladık. Hava ve ortamların bakterilerden arınmasını sağlıyorlar. Alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, okullarda ve marketlerde daha birçok mekan dezenfektesinde kullanılıyor. Yaydığı ultraviyole ışınları ile zararlı bakteri ve virüsleri yok ediyor.

Dikkat edilmesi gereken tek unsur ultraviyole ışınlarının kullanıldığı ortamlardan uzak durulmasıdır. İnsanlara ve hayvanlara zarar vericidir. Dezenfektasyon sırasında insan ve hayvan olamamalıdır. Bu bir uv dezenfeksiyon işlemidir. Kesin sonuçlar alınmıştır.

UV Sterilizasyon İşlemlerinde Kullanılan Cihazlar

UV sterilizasyonunu yapan cihazlara uv dezenfektan kulesi deniyor. İki çeşit bulunuyor. Biri büyük alanlar için diğeri de ev ve işyeri gibi küçük ortamlarda kullanılan cihazlardır. Küçük olanı oda denfektasyonunda daha etkilidir. Her ikisi içinde ortamlarda kullanılırken hayvan ve insan olmamasına dikkat edilmelidir.

Bu cihazların adı UV C150 Serisi Dezenfeksiyon Kulesi ve UV-C500 Serisi Dezenfeksiyon Kulesi olarak bulabilirsiniz.

UV C150 Serisi Dezenfeksiyon Kulesi

Gün içinde ziyaret edilen alana kişiler tarafından bakteri, virüs, mantar ve küf tarzı şeyler taşınır. Bunları temizlemek için en iyi yöntem ultraviyole ışınlarıdır. Ultraviyole ışınları bu tür yapıların DNA be RNA yapısını bozar ve üremelerini önler. Çalıştırmak için fişi sokete takın ve zaman süresini zaman paneli ile ayarlayabilirsiniz.

Başlatmadan önce ortamı terk etmelisiniz. Kumanda ile size uzaktan yönetme seçeneği veriyor. Kumandadan direkt başlatabilir ya da 15 saniye sonra gecikmeli ayar yaparak da başlamasını sağlayabilirsiniz. Zaman ayarı ile süreci tamamladıktan sonra otomatik kapanacak ve bekleme süresine geçecektir.

Dezenfekte işleminin sonunda ozon gazı yayılmaya başlayacaktır. 30 – 40 dakika gibi bir süre yayılmasını bekleyin. Daha sonra 15 – 20 dakika ortamı havalandırın. Gıdalar üzerine direkt uygulanması tavsiye edilmiyor. Cihazın temizliğini yaparken ultraviyole lambasını 2 ya da 4 haftada bir alkollü bezle silebilirsiniz.

Bir UV lambası 1 yıl kadar gitmektedir. 1 yılın sonunda değiştirilmelidir. Kullanım alanı 100 metrekareye kadar olan alanları 360 derece sterilizasyon yapmaktadır. Paslanmaz çelikten üretilmiştir. 8000 saat lamba ömrü vardır. 220V / 150W düzeyde elektrik tüketir. 250*250*1000mm boyutundadır.

UV-C500 Serisi Dezenfeksiyon Kulesi

Diğer seri ile aynı özellikleri taşır. Bunda cihaz 250*250*1000mm boyutlardadır. 240V / 500W elektrik harcar. 9000 saat lamba ömrü vardır.

  • Emniyetli tasarım
  • Çarpmaya dayanıklı
  • Quartz tüp verimli lamba
  • Kaçak koruma
  • Uzaktan kumanda
  • Uzun ömürlü, yüksek performanslı
  • Gecikmeli başlatma

Bu özellikleri ile her iki seride aynı şekilde çalışır. Aynı zamanda ilaç kalıntısı bırakmaz ve güvenlidir.

UV Kişisel Sterilizasyon Kutusu

Bu ürünle kişisel eşyalarınızın sterilizasyonu yapılır. Bir kutu içine bıraktığınız eşyalarınızın ultraviyole ışınları ile bakterilerden arınmasını sağlar. 1 dakikalık ve 5 dakikalık sterilizasyon modları vardır. Kapağı açıp eşyanızı yerleştirdikten sonra seçtiğiniz modu başlattığınızda kırmızı ışık yanmaya başladığında sterilizasyon başlamıştır. İsterseniz aroma terapi yağları ekleyerek de sterilizasyon yapabilirsiniz.
Ultraviyole ışınlarının uzun süre kullanımı yapılan alanlarda bulunmayınız. Yaşadığınız ortamların hava sterilizasyon işlemleri için ya havalandırma işlemini kullanın ya da hava temizleme cihazı ile sterilizasyon işlemi yapabilirsiniz.