Yapay Zeka ve Kripto Madenciliği

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı bilgisayar bilimcileri, Bitcoin ve Monero gibi kripto para için madencilik yapmak üzere süper bilgisayarları ele geçiren kötü amaçlı kodları belirleyebilecek yeni bir yapay zeka (AI) sistemi ürettiler.

Araştırmacı Gopinath Chennupati: “Son bilgisayar saldırılarına dayanarak, bu tür bir yazılım bekçisi, kripto para madencilerinin yüksek performanslı bilgi işlem tesislerine girmelerini ve değerli bilgi işlem kaynaklarını çalmalarını önlemek için yakında çok önemli olacak. Derin öğrenme yapay zeka modelimiz, özellikle kripto para birimi madenciliği amacıyla süper bilgisayarların kötüye kullanımını tespit etmek için tasarlandı.”

Bitcoin gibi kripto para birimleri dijital para biçimleridir.  Kripto para madencileri, madeni para veya kağıt para basmak yerine; sayısal olarak yoğun hesaplamalar yaparak para birimini dijital olarak kazarlar.

Meşru kripto para madencileri genellikle dijital parayı kazmaya adanmış devasa bilgisayar dizilerini bir araya getirir.  Daha az iştah açıcı madenciler, çabalarını gizli tutabilmeleri koşuluyla, süper bilgisayarları ele geçirerek zengin olabileceklerini keşfettiler.  Yeni AI sistemi, yazılım için parmak izlerine benzeyen grafiklere dayalı programları karşılaştırarak onları eylemde yakalamak için tasarlandı.

Tüm programlar; çizgiler, döngüler veya sıçramalarla birbirine bağlanan düğümlerden oluşan grafiklerle temsil edilebilir.  Suçluların parmak uçlarındaki kıvrımları ve çizgileri bir parmak izi veritabanında ki kayıtlarla karşılaştırarak, yakalanabildikleri gibi birşeydir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.