Yeni Nesil Rüzgar Türbini Sistemlerindeki Yenilikler Neler

Yenilenebilir enerji türlerine talebin artması yapılan çalışmalar ile rüzgar ve güneş enerjisinin geliştirilmesine neden oluyor. Gelişmeler neticesinde güneş enerjisinde monokristal güneş paneli aracılığıyla daha yüksek verim alınıyor ve esnek solar panel sayesinde esneyebilir nitelikteki paneller, standart güneş panellerinin yerleştirilemediği alanlara monte edilebiliyor.

Güneş enerjisi panelleri gibi rüzgar türbinleri de farklı özellikler ile geliştiriliyor, böylelikle daha iyi verim alacak hale getiriliyor. Rüzgar türbini kurulumu sağlandıktan sonra türbin, süresiz olarak enerji üretir. Bu enerji elektriğe dönüştürülür. Rüzgar hızının küpü ile rüzgar türbinleri orantılıdır. Rüzgar enerji sistemlerinin kaliteli ve dayanılır olması, uzun bir süre boyunca elektrik enerjisi üretimine devam etmesini sağlar. Gelişen teknolojiye ayak uyduran yeni nesil rüzgar türbinleri ve güneş enerjisi panellerini ekonomiksolar.com adresinde bulabilir, uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

Dönme Eksenine Göre Rüzgar Türbini Çeşitleri

Rüzgar türbinleri, dönme eksenlerindeki farklılığa göre üç çeşide sahiptir. Bunlar dikey eksenli, yatay eksenli ve eğik eksenli rüzgar türbinidir.

  • Dikey (Düşey) Eksenli Rüzgar Türbinleri: Rüzgar yönüne dik olarak yer alan türbin mili, düşey konumdadır. Bu tip rüzgar türbinlerinde yere monte işlemi sağlanabildiği için sistemde kule olmasına gerek yoktur. Dişli kutusu ve jeneratör direkt olarak yere yerleştirilebilir. Ancak toprak ile bir olan sistem tarım arazilerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Bunun nedeni, kule olmaksızın toprağa monte edilen sistem mekanizmasıdır. Aynı zamanda gücün, toprak seviyesinden çıkması farklı ortamlara iletilmesini daha kolay hale getirir.
  • Yatay Eksenli Rüzgar Türbinleri: Kanatların rüzgarın estiği yöne dik olarak yerleştirildiği bu rüzgar türbinlerinde dönme ekseni ise rüzgarın yönüne paralel konumlanmıştır. Rüzgardan daha iyi yararlanabilmek üzere ön kısımda döner tabla monte edilir. Rotorun hızı kanat sayısıyla ters orantılıdır. Daha az rotor kanatı, rotorun daha hızlı dönmesini sağlar. Yatay eksenli rüzgar türbinlerinden alınan verim yüzde 45 oranındadır. Dünya genelinde en çok kullanılan rüzgar türbini sistemlerinden biri budur.
  • Eğik Eksenli Rüzgar Türbinleri: Rüzgar yönüne düşey olarak dönme eksenlerinin açı yapması ile oluşturulurlar. Eğik eksenli rüzgar türbinlerinde dönme eksenleri ve kanatlar arasında açı olması sağlanır. Kullanım alanları oldukça kısıtlıdır. Kullanıcılar, çoğunlukla daha yüksek verimlilik elde edecekleri dikey ya da yatay eksenli rüzgar türbinlerine yönelirler.

Yeni Nesil Rüzgar Türbini Özellikleri

Yeni nesil rüzgar türbinlerinde öncelikli amaç rüzgar hızından elde edilen enerji miktarını arttırmaktır. Daha dayanıklı, mobilize ve faal yeni nesil rüzgar türbinleri, sistemden alınan verimin arttırılmasını sağlar. Bu sayede şiddeti düşük ve hızı az rüzgardan daha çok elektrik enerjisi üretilebilir. Doğaya hiçbir zararı olmayan rüzgar türbini, kurulum maliyetini kısa sürede amorti eder. Kullanıcılar, yeni nesil rüzgar türbinleri sayesinde sonsuz bir güç kaynağı elde etmiş olurlar.